Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol ağrısı, toplumda oldukça sık rastlanılan şikâyetlerden biridir. Kazaya uğrama, düşme, çarpma gibi nedenlerden dolayı yaşanabilir. Bazı durumlarda da kol ağrısı altta yatan bir farklı bir nedene bağlı olarak yaşanabilir. Kol ansızın ağrımaya başlamışsa ve nedeni bilinmiyorsa ağrıyan bölgeye buz kompresi uygulamak ve ağrı kesici almak bölgenin rahatlamasını sağlar. Eğer ağrı birkaç gün geçmesine rağmen geçmiyorsa, ağrı şiddetlenmişse, kızarıklık, şişme gibi başka şikâyetler oluşmuşsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bazı durumlarda kol ağrısı acil bir durumun varlığını işaret eder. Bu nedenle ihmal edilmemesi gerekir. İhmal edilmemesi gereken ve acilen doktora başvurulması gereken kol ağrılarından biri kırık varlığıdır. Düşme, çarpma ya da benzeri bir olay sonrası kolda şiddetli bir ağrı yaşanıyorsa ve kırıktan şüpheleniliyorsa mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır. Acil doktora başvurulması gerek bir diğer ağrı türü de fiziksel aktivite ya da bir efor sonrası meydana gelen ve hareketsizlikte geçen ağrılardır. Bu tür ağrılar genelde göğüs ağrısını işaret ediyor olabilir. Göğüs sıkışmasıyla birlikte kolda birdenbire ağrı oluşmuşsa bu durum kalp krizine işaret ediyor olabilir ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kol ağrısının yaygın neden olur?

İncinme: Kolun daha fazla hareket ettirilmesi ya da zorlanması nedeniyle kol ağrısı yaşanabilir. Bu durumda büyük olasılıkla kol incinmiştir. Kolda bağ dokusu, doku ya da kaslarda zedelenme olduğuna işaret eder. Aniden yapılan bir hareket, ters hareket veya spor yaparken kolun zorlanması nedeniyle incinme meydana gelebilir. Bu durumlarda yaşanan ağrılar için kolun bir süre hareket ettirilmemesi ve bölgeye buz uygulanması ağrı için faydalı olur.

Tenisçi dirseği: Dirseğin dış tarafında ağrıya yol açan ve dirsek eklemi etrafında tendon ve kasların sürekli aynı hareketlerle kullanılması nedeniyle oluşur. Tenis kolda bu tip ağrının oluşması için verilebilecek en iyi örnektir. Ayrı zamanda yinelenen hareketler, devamlı Mouse kullanmak yine bu duruma yol açabilir. Oluşan ağrı birkaç gün, hafta ya da ay sürebilir.

Dirsekte bursit: Vücutta eklem yerlerinde bulunan hareketli parçaların birbirine sürtünmesini, azaltan, sıvı dolu kesecikler bursalar olarak tanımlanır. Kolun üst kısmı aynı hareketi yaptığında, dirsek devamlı sert bir yüzeye dayandığında ya da ciddi bir çarpma sonucunda bursalar da iltihaplanma oluşabilir. Bu durum tıpta olekranon bursiti olarak tanımlanır. Şişlik ve ağrıyla sonuçlanan bir durumdur. Çoğu bursit vakası evde alınabilecek önlemlerle kontrol altına alınabilir. Ağrı alınan basit önlemlerle birkaç hafta içinde azalabilir.

Sinir ezilmesi-sıkışması: İleri yaşa bağlı olarak ya da bazen olağan bir şekilde gelişen eklem ve kemiklerde aşınma, yıpranmayla omurilikte sinir sıkışmasına veya ezilmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda boyundan başlayan ağrı beraberinde karıncalanma hissiyle devam eder. Ağrı ile kollarda kuvvetsizlik oluşabilir. Bu şekilde gelişen yıpranmalar omurga artriti veya servikal spondilozis olarak tanımlanır. Yaşanan şikâyetler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak hastanın iyi ya da kötü günlerinin olması hastalığın bilindik tipik belirtileri arasında yer alır.

Fıtık: Boyun ya da bel fıtığı beraberinde kol ağrısına yol açabilir. Fıtık sinirler üzerinde baskı oluşturur. Bu gibi durumlarda yalnızca fıtığın meydana geldiği bölge değil farklı bölgelerde etkilenebilir. Bel fıtığı bacak ağrısı ve bacakta güçsüzlüğe, boyun fıtığı ise kol ağrısı ve beraberinde kolda güçsüzlüğe neden olur.

Angina pektoris: Kalp kaslarına ulaşan kan ve oksijenin sınırlandığı bir kalp sorunu olarak tanımlanabilir. Kalbi besleyen atardamarlarda sertleşme ve daralma sebebiyle oluşum gösterir. Angina nedeniyle şiddetli göğüs ağrısı ve iç bunalım şeklinde tarif edilen ağrılar, sol kolda, boyunda, sırtta hatta çenede bile oluşabilir. Ağrı genellikle stres ya da fiziksel aktivite sonrası görülür ve birkaç dakika içinde kendiliğinden geçer. Bazen angına ağrısı yalnızca kol ağrısı şikâyetiyle de kendini gösterebilir. Spor ya da herhangi bir aktivite sonrası başlayan kol ağrısı varsa ve dinlenmeyle geçiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Angina ihmal edildiğinde kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kol Tüyleri Nasıl Azaltılır?

Kol Tüyleri Nasıl Azaltılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kol İnceltme Nasıl Yapılır?

Kol İnceltme Nasıl Yapılır?

Sol Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Zayıflatma Yöntemleri ve Teknikleri

Kol Zayıflatma Yöntemleri ve Teknikleri

Hamilelikte Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Geliştirme Egzersizleri ve Yöntemleri

Kol Geliştirme Egzersizleri ve Yöntemleri

Güncel

Kol Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kol Kemikleri Türleri ve Özellikleri