Dambıl Kol Hareketleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Dambıl Kol Hareketleri Nelerdir?

Dambıl Kol Hareketleri, Dambıl ilke çalışmak özellikle kolları ve vücudu geliştirmek her erkeğin hayalinde olan ve yapmak istediği güzel bir vücut görünümü sağlamaktır. Dambıl ile çalışmak ve güzel bir görünüm elde etmek için öncelikle çok sabırlı ve kararlı olmak gerekmektedir. Tabi ki bu çalışmalar sürekli olması büyük önem taşımaktadır. Ama dambıl ile kolları çalıştırmak için sporcunun öncelikle psikolojik ve zihinsel olarak kendini hazırlaması da çalışmak kadar önemlidir. En önemlisi ise bu tür sporlarda dambıl ile çalışmanın yanı sıra kişinin beslenmesi önemlidir. Sporcu beslenme düzenini korumalı ve bol miktarda protein alması da çok önemlidir. Dambıl hareketlerinin bilinçsiz yapılması ve profesyonel kişilerde yardım alınmadan yapılması dambıl ile yapılan kol hareketlerinde kişi kas gücü yerine belden kuvvet alınarak yapıldığı durumda çeşitli bel ağrıları ile karşılaşılır. Dambıl ile çalışmaya karar verildiği zaman özellikle kişinin kaldıra bileceği ağırlık seçmeleri de çok önemlidir. Kısacası sakatlanmamak ve vücudu zorlamamak için ideal ağırlık seçilmesi önemlidir.

Dambılla Kol Hareketleri (Biceps-Triceps)

Dambıl kol hareketleri arasında ayakta çalışılan dambıl kol hareketidir. Bunu için öncelikle iki adet vücudunuza göre ağırlıkta olan dambıl alınır. Dambıllar omuz hizasında ve kol uzatılarak el avuçlarının içine bakacak pozisyonda tutularak kol dirseğini kitleme durumunda olacak şekilde dambılları yukarı ve aşağı şekilde çalıştırılır.

Dambılla Ön Kol Hareketleri (Biceps)

Dambılla ön kol çalıştırma hareketleri için öncelikle yapılması gereken sporcunun ayakta duruş pozisyonunda olması gereklidir. Yine omuz hizasında iki adet dambılı alarak avuç içlerinin birbirlerine bakacak şekilde tutulur ve elde bulunan dambılları kesinlikle kol dirseklerini kırmadan yukarı ve aşağı şekilde dambılla kol çalıştırılır. Yine bu dambılla ön kol çalıştırılmasında uygun ağırlık seçilmesi de yine önem taşımaktadır. Bir de dambılla ön kol çalıştırılmasında kolun dirsekten kırılması çok önemli demiştir çünkü kol dirsekten kesilmez ise kol kası gücü yerine belden kuvvet alınacağı için sakatlanmalar yaşanacaktır. Dambıl ön kol hareketi 3 set olacak ve 8-12 tekrar yapılmalıdır. Dambıl ile çalışan kişi eğer kilolu ise dinlenme süresi uzun tutulmamalıdır. Yapılan dambıl çalışmalarında her bir set arası en fazla 30 saniye olması yeterli olacaktır.

Dambılla Ön Kol Hareketleri (Biceps)

Dambıl ile kol hareketleri arasında bir de bir sandalye özerin de oturur pozisyonda yapılan ön kol hareketidir. Yine uygun ağırlıkta iki adet dambıl alınarak sandalyeye oturulur ve dambıllar yine omuz hizasında olacak şekilde kolun biri uzatılır. Boşta kalan diğer kol ise kısa tutulur bir kol uzatıldığı esnada diğer kol aşağı indirilir. Bu harekette yine 3 set ve 8-12 tekrar yapılmalıdır. Sandalye üzerinde oturur pozisyonda yapılan dambıl kol hareketi normal bir bank üzerinde de yapılmaktadır. Yine alınan iki adet dambıl avuç içleri birbirine bakacak pozisyonda olacak şekilde pozisyon alınır ve dirsekler kitleme pozisyonuna yaklaşacak kadar indirilir ve kaldırılarak yapılan harekettir. Yine bu hareket de 3 set olacak ve 8-12 tekrar yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kol Kası Çalışmaları

Kol Kası Çalışmaları

Kol Kıllarını Alma

Kol Kıllarını Alma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ön Kol Hareketleri Nelerdir?

Ön Kol Hareketleri Nelerdir?

Çatlak Kol Belirtileri ve Tedavisi

Çatlak Kol Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alçılı Kol Türleri ve Özellikleri

Alçılı Kol Türleri ve Özellikleri

Kol Damarları Türleri ve Özellikleri

Kol Damarları Türleri ve Özellikleri

Güncel

Protez Kol Türleri ve Özellikleri

Protez Kol Türleri ve Özellikleri

Güncel

Koldaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Koldaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Kol Antrenmanı Nasıl Yapılır?