Koldaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Koldaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Koldaki Sivilceler: daha sonrasında iz bırakmakta ve bu da özellikle de kadınlar için hiç istenmeyen bir durum olmaktadır. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan koldaki sivilceler, ergenlik döneminin son bulması ile ise ortadan kalkmaktadır. Ancak bu durumun, insanların bir kısmının vücudunun farklı kısımlarında devamlı olarak kalabilmesi de mümkün olmaktadır. Bu sivilceler çoğunlukla kadınların kollarında meydana gelmekte ve sürekli olarak devam edip, özellikle de yaz ayları geldiğinde kısa kollu kıyafetlerin giyilmesi ile hoş olmayan görüntülere sebep olmaktadır. Genellikle koldaki kalıcı sivilceler kişinin bünyesi sebebi ile oluşmakta ve kişinin bu sivilcelere yanlış müdahalesinden dolayı da sivilcelerin sayısının git gide daha fazla olarak devamlı olmasına neden olmaktadır. Kalıcı olarak devam eden bu durum erkeklere oranla daha çok kadınlarda görülmektedir.

Koldaki Sivilcelerin Sebepleri Nelerdir?

Kolda meydana gelen sivilcelerin sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Kolda meydana gelen sivilcenin en fazla görülen sebebi kol bölgesinde mevcut olan tüylerin alınma durumudur. Kolda mevcut olan tüyler kişiyi rahatsız etmektedir, ancak ilerisi düşünüldüğü zaman koldaki tüyleri almak zararlı olabilmektedir. Bunun sebebi ise sivilcelerin tedavisi yapıldığı zaman bu durumun kalıcı değil geçici olacak olmasıdır. Bunun yanı sıra, kolda meydana gelen tüylerin illaki alınması gerekmesi halinde kişinin kaliteli ürünleri tercih etmesi ve bu şekilde kolda alerji oluşumunu engellemesi gerekmektedir. Ayrıca, koldaki tüylerin alımının ardından bu bölgeye yine kaliteli olan bir nemlendirici ürün sürülmesi, güneşli havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmak, banyo esnasında yumuşak kese yapılması ve mümkün olduğunca denize girilmemesi gerekmektedir.
  • Kişinin sigara, alkol, asitli içecekler ve fazla yağ içeren yiyecekler tüketmesi de koldaki sivilcelerin oluşumunu tetiklemektedir.
  • Cilde yanlış, cilt tipine uygun olmayan kremlerin sürülmesi ile pudra uygulanmasının ardından kolda sivilce oluşumu meydana gelmektedir.
  • Duş esnasında çok fazla sabun kullanmak, sabunun içeriğinde bulunan doymamış yağ oranı sebebi ile kolda sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Cildin gereğinden daha çok yıkanması koldaki sivilceleri yok etmek bakımından yanlış bir davranış olmaktadır. Bunun sebebi, sabun kullanımı koldaki sivilcenin sadece yüzey kısmında bulunan yağı almakta ve gözeneklerde mevcut haldeki yağı etkilememektedir. Sabun sebebi ile meydana gelen sivilceler çoğunlukla sabun kullanarak kese yapılmasından kaynaklanmaktadır.
Koldaki Sivilcelerin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Koldaki sivilcelerin tedavi edilmesi amacı ile sivilce kremi kullanmak mümkündür, ancak burada bilinmesi gereken şey sivilce kremlerinin herkeste farklı tepki göstermesidir. Yani bir kişiye çok iyi gelen bir sivilce kremi başka bir kişiye iyi gelmeyebilir. Bu sebeple de ilk olarak sivilcenin hangi sebeple oluştuğunu bilmek gerekmektedir. Bunu bilmenin en iyi yolu direkt olarak bir tedaviye başlamak yerine kesinlikle ilk olarak bir cildiye uzmanına görünmek olmaktadır. Bazı durumlarda Doktor kişiye kremin yanında ayrı olarak antibiyotik de verebilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kol Kası Çalışmaları

Kol Kası Çalışmaları

Kol Sıkılaştırma Hareketleri Nasıl Yapılır?

Kol Sıkılaştırma Hareketleri Nasıl Yapılır?

Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kol Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kol Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kol Kası Egzersizleri ve Yöntemleri

Kol Kası Egzersizleri ve Yöntemleri

Güncel

Kol Kıllarını Alma

Kol Kıllarını Alma

Güncel

Sağ Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çatlak Kol Belirtileri ve Tedavisi

Çatlak Kol Belirtileri ve Tedavisi