Kol İnceltme Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Kol İnceltme Nasıl Yapılır?

Kilo alıp vermeden sonra kalan sarkık kollar için ve kilolu kolların zayıflaması için yapılan bir uygulamadır. Genellikle yaz aylarının gelmesi ile birçok kadın kollarını inceltmek için egzersizlere başlar. Bu egzersizler, kollarda sıkılaşma ve incelmeye yarar; ancak eğer kilolu biriyseniz bu süreçte kilo vermek için diyet yapmanız da gerekir. Sadece kolları inceltmekle olmuyor. Kollarınızdaki yağları eritebilmek için diyetisyeninizin verdiği diyeti uygularken her gün belirli saatlerde düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir.

Vücudunuzun diğer bölgelerine oranla kollarınız daha kalın ise inceltme işlemini uygulamanızda fayda vardır. Bu inceltme işlemi, birazdan sizlere anlatacağımız egzersizler ile kolayca gerçekleştirilebilir. Zor gibi görünse de sadece günde on dakikanızı ayırarak bile kollarınızı istediğiniz inceliğe getirebilirsiniz.

Kol inceltme konusunda en büyük motivasyon genellikle estetik kaygılardır. Sağlık ise nedense biz insanlar için hep ikinci plandadır, ta ki kaybedene kadar. Neyse, gelelim kollarımızı incelteceğimiz egzersiz hareketlerine; bu egzersiz hareketlerini yapmak için öncelikle hareketleri yapacağınız yeri ayarlamanız gerekir. Boylu boyunca uzandığınızda yanınızda ve etrafınızda hareketleri yaparken çarpma riski olmayacak bir yer olmalıdır. Diğer bir ayrıntı da hareketleri rahat yapacağınız kıyafetler tercih etmelisiniz.

Kol İnceltme İçin Yapılacak Egzersiz Hareketleri

  • Şınav Hareketi: Yüzünüz yere bakacak şekilde zemine paralel olarak uzanıp kollarınız yardımı ile kendinizi yukarı itip aşağı değmeden tekrar çektiğiniz bu hareket, kol kaslarının çalışmasını sağlar. Bu sayede çalışan kol kasları enerjiye ihtiyaç duyacağından, bu enerjiyi kendisine en yakın olan içeriğindeki yağların hareketlenmesi ile elde eder.
  • Koltuk ya da Sandalye Hareketi: Bu işlemimizde de belirttiğimiz nesneleri kullanarak yapacağımız hareketleri için kullanırız. Sandalyeye arkamızı dönerek oturur vaziyette durur gibi ama havada olacak şekilde ellerimizle sandalyenin oturak yerinden tutarız ve aşağı yukarı kollarımız yardımı ile bedenimizi kaldırıp indiririz. Yine burada dikkat edilmesi gereken, popo kısmımızın hareket esnasında asla yere değmemesidir. Böylelikle kollarımız ağırlığı taşıyacağından, yine egzersiz için gereken enerji kollardaki yağlardan sağlanır. Kolumuzda sabitleşen ve hareket azlığından dolayı yer eden yağları hareketlendirmiş oluruz.
  • Dambıl Çekme: Bu dambıllar, sadece inceltme işlemi için kullanılacağından en fazla bir kilo kadar olmalı ve iki adetten oluşmalıdır. Dik bir şekilde ayakta dururken bacaklarımızı sabitleyip ellerimizdeki dambılları aşağı yukarı dirsek bükümünden hareketle ya da içten dışa, dıştan içe doğru iki yana açıp kapatarak dirsek bükülmeden ya da gövdemize paralel aşağı yukarı yine dirsek bükülmeden indirip kaldırarak yapabiliriz. Böylelikle yine kol kaslarımızın tamamını çalıştırmış oluruz ve kollarımızda sabitleşen yağların hareketlenmesini ve enerji üretmek için çalışmasını sağlarız.
Bu egzersiz hareketlerinin her birini günde on beşer defa yaptığınızda, kollarınızda incelmeler olacaktır. İncelmenin takibi için başlamadan önce bir metre yardımı ile ölçüsünü alabilirsiniz. Böylelikle egzersizleri yapmaya başladıktan sonra her ay başında ölçümler yaparak ne oranda inceldiğini görebilirsiniz.

Unutmayın, egzersizleri belirttiğimiz sayılarda ve belirli aralıklarla yapmak incelmede fayda sağlar. "Egzersizi daha çok yapayım, incelmede hızlanır" diye düşünürseniz kollarınızda sabitleşen yağların kas olmasına sebep olursunuz ve bir daha asla incelme işlemi yapamazsınız çünkü o yağlar artık kastır. Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kol Tüyleri Nasıl Azaltılır?

Kol Tüyleri Nasıl Azaltılır?

Kol Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kol Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kol Kıllarını Alma

Kol Kıllarını Alma

Kol Sıkılaştırma Hareketleri Nasıl Yapılır?

Kol Sıkılaştırma Hareketleri Nasıl Yapılır?

Kol Geliştirme Egzersizleri ve Yöntemleri

Kol Geliştirme Egzersizleri ve Yöntemleri

Güncel

Kol Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Kol Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kol Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi